Arsa Alma Rehberi

Günümüzün en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri şüphesiz ki arsalar oluyor. Peki, arsa alırken nelere dikkat etmek gerekiyor. Sizin için püf noktaları kapsayan bir arsa alma rehberi hazırladık. İncelemenizde fayda var.

Arsa alırken;

-Resmi incelemeleri yapın.

Arsa alırken ilk olarak yapılması gereken şey, arsanın Tapu Müdürlüğü, Kadastro ve İmar Müdürlüğü’nde incelemelerini yaptırmalısınız. Arsanın bağlı bulunduğu müdürlüklere gerekli harçları yatırarak yerini belirlemelisiniz.

-İmar durumunu öğrenin.

Arsa, belediyelerin imar uygulaması yaptığı alanlardır ve bu alanlar yapılaşmaya müsaittir. Arazi ise imar uygulaması geçmeyen alanlardır. Almak istediğiniz arsa ya da arazinin imar durumunu öğrenmek için bağlı bulunduğu belediyeye müracaat edebilirsiniz.

-Hissedarların hepsinden onay alın.

Almak istediğiniz arsa ya da arazi hisseli ise, hissedarların hepsinden onay almanız gerekecektir. İleride bir sorun yaşanmaması için rızaî taksim sözleşmesinin imzalanması gerekir. Bu, hisseli tapu sahiplerinin gayrimenkulün hangi bölgesine sahip olduklarını belgeleyen bir sözleşmedir.

-Üzerindeki yapılara dikkat edin.

Bazı arsaların üzerinde kaçak yapılar bulunmaktadır. Eğer bir yapı söz konusu ise kaçak olup olmadığından emin olunmalı ve eğer kaçaksa, sonradan yaşanabilecek sorunları önleme açısından o arsa alınmamalıdır.