Arsa Kiralama Rehberi

Arsa kiralamadan önce dikkat etmeniz gereken hususları öğrenmek, alacağınız kararları önemli ölçüde etkileyecektir. Bu nedenle doğru kararı verebilmenize yardımcı olmak adına sizler için arsa kiralama rehberi hazırladık. İncelemenizi öneriyoruz.

Arsa kiralarken;

-Şehir merkezine uzaklığına dikkat edin.

Kiraladığınız arsanın konumu ulaşım için elverişli durumda olmalıdır. Şehir merkezine olan uzaklığı da dikkat edilmesi gereken unsurlardan biriyken, elektrik ve su alanlarına olan mesafesi de göz ardı edilmemelidir. Bu konuda uzman kişilerin görüşleri de dikkate alınabilir.

-Arsa emsal değerini öğrenin.

Kiraladığınız arsada bir yapı inşa edecekseniz, arsa emsal değerini öğrenmelisiniz. Bu, arsanın imarı doğrultusunda bir parsel üzerinde yapılabilecek inşaat sınırının belirlendiği hesaplama sistemidir. Arsa üzerine yapacağınız inşanın kat sayısı, arsanın emsal değerine göre belirlenir. Eğer emsal değer üzerinde kat sayısı olursa, bu durum problem yaşamanıza neden olacaktır.

-Altyapısı hakkında bilgi edinin.

Kiraladığınız arsanın altyapısı mutlaka tamamlanmış olmalıdır. Aksi takdirde kanalizasyon hizmetleri, su, elektrik ve ulaşımda büyük sorunlar yaşanabilir. Altyapısı tamamlanmamış olan bir arsa, temel beklentilerinizi karşılayamaz ve iş planınıza uygun hareket etmenizi engeller.

-Tüm hissedarlardan yazılı onay alın.

Eğer hisseli bir arsayı kiralıyorsanız, ileride herhangi bir problem yaşamamak için hisse sahibi olan herkesten yazılı onay almalısınız.