Devremülk Alma Rehberi

Devremülkler son dönemde oldukça fazla rağbet görmeye başladı. Yoğun talep bazı problemleri de beraberinde getirdi. Devremülk alırken dikkat etmeniz gereken hususlar hakkında bir rehber hazırladık. Karar vermeden önce incelemenizde yarar var.

Devremülk alırken;

-Tamamlanmamış devremülk alırken sözleşmeye dikkat edin.

Yapımına başlanmış, ama tamamlanmamış bir devremülk alacaksanız, imzalayacağınız sözleşme noterde satış vaadi sözleşmesi olmalıdır. Devremülk hakkı tapuya tescil etmediği müddetçe, bu sözleşmenin alıcı bakımından bir hükmü bulunmayacaktır. Eğer satıcı şirket ya da kişi noter onaylı olmayan bir sözleşme imzalatma taraftarı ise, dolandırılmaya çalışılıyor olabilirsiniz.

-15 günden az devremülk hakkı almayın.

634 Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 59’uncu maddesi gereğince, kat mülkiyeti 15 günden kısa süreli olamaz. Üç günlük, bir haftalık, on günlük gibi devremülk satışları yasaya aykırıdır.

-Yönetim planını mutlaka okuyun.

Devremülklerin yönetim planında yıllık aidatlar ve ortam kullanım alanı ücretleri de yer alır. Sadece devremülk hakkının satış fiyatına bakarak karar vermemek gerekir. Yönetim planı incelenmeden alınırsa, fahiş aidat ve ortak kullanım alanı ücretleri ödemek zorunda kalabilirsiniz.