İş Yeri Alma Rehberi

İş yeri almak da, diğer gayrimenkuller gibi önemli ve zorlu bir karardır. Oldukça yüksek meblağlar da söz konusu olabileceği için karar vermeden önce bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Sizin için hazırladığımız iş yeri satın alma rehberi karar verme sürecinde yardımcınız olacaktır.

İş yeri alırken;

-Satıcı ile satış protokolü imzalayın.

İş yerinde alırken mutlaka satış protokolü imzalanmalıdır. Bu tip belgeler iş yeri amaçlı satın alınan yerler için büyük önem taşır. Protokol imzalarken bir tanığa ihtiyacınız olacaktır. Tabi bu aşamada kaparo talep edileceğini de unutmamak gerekir.

-Tapuyu detaylıca inceleyin.

İş yerinin tapuda bahsi geçen sınırlara bağlı kaldığından emin olmalısınız. Bu sınırlar aşılmışsa, ilerleyen süreçte problem yaşanabilir.

-Vergi borcu kontrolü yapın.

İş yerine ait emlak ya da çevre temizlik vergisi borcunun bulunup bulunmadığını öğrenmek için vergi dairesine gitmeniz gerekebilir.

-İş yeri ruhsatı alabileceğinizden emin olun.

Satıcıdan alacağınız tapu örneği ile belediyeye başvurarak, almayı planladığınız iş yeri için ruhsat alıp alamayacağınızı öğrenmelisiniz.

-Elektrik, su, doğal gaz borçlarını öğrenin.

İş yerine ait olan elektrik, su ve doğal gaz borçlarını ilgili kurumlarda kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Böylelikle size ait olmayan bir borcu ödemek zorunda kalmazsınız.