İş Yeri Kiralama Rehberi

Ankara ve İstanbul gibi büyükşehirlerde iş yeri satın alma bedellerinin yüksek olması birçok kişiyi kiralamaya yönlendiriyor. Ancak iş yeri kiralarken belli başlı bazı unsurlara dikkat etmek gerekiyor. Sizin için iş yeri kiralarken yapmanız gerekenleri içeren bir rehber hazırladık. İncelemenizde yarar var.

İş yeri kiralarken;

-Mal sahibi hakkında araştırma yapın.

İş yeri kiralarken yapılması gereken ilk şey mal sahibi hakkında bilgi sahibi olmaktır. Kısa bir araştırma yapabilir ve güvenilir olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

-Tüm hissedarlara kiralama sözleşmesini onaylatın.

İş yeri kira sözleşmesini imzalayan kişinin, yasal sahibi olup olmadığından emin olmalısınız. Eğer bu çok hisseli bir mülkse, sözleşmeyi her hissedarın onaylaması gerekecektir. Elinizde bu konuda bir yazılı belgenin bulunması iyi olacaktır.

-Yapacağınız iş için uygunluğundan emin olun.

Kiraladığınız iş yerinin çalışma şeklinize ve yapacağınız işe uygun olması gerekir. Sözleşmeyi imzalamadan önce uygunluğundan emin olmalı ve ruhsat alıp alamama durumunu belediyeden teyit ettirmelisiniz.

-Bina sakinlerinden yazılı onay alın.

Eğer restoran, cafe ya da bar gibi insan yoğunluğu bulunacak bir iş yeri açacaksanız, bunu bina sakinlerine bildirmeniz gerekir. Onların yazılı iznini alarak hareket etmeniz ilerleyen süreçte işinizi kolaylaştırır.

-Kontratı Türk lirası üzerinden yapın.

İş yeri kiraları özellikle büyükşehirlerde döviz üzerinden belirlenebiliyor. Ancak bu durum kiralayanın zararına olabilir. Kontratı mutlaka Türk lirası üzerinden yapmalı ve kontrattaki tüm detayları incelemelisiniz.