Konut Alma Rehberi

Konut alma süreci hem çok zorlu hem de çok önemlidir. Yaşamak ya da yatırım yapmak, amacınız ne olursa olsun, konut alma sürecinde sizlere yardımcı olabilmek amacıyla bir rehber hazırladık. Her adımı dikkatlice okumanızda fayda var.

Konut alırken öncelikle;

-Kişisel ihtiyaçlarınızı belirleyin.

Alacağınız evde yaşayacaksanız, bazı kişisel ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak seçim yapmanız gerekir. “İşe ve okula yakın mı, ulaşımı rahat mı, diğer aile bireylerinin evlerine olan mesafesi nasıl?”, gibi sorular önceliğiniz olabilir.

-Gelişen bölge fırsatlarınızı değerlendirin.

Yatırım amacıyla bir konut almak istiyorsanız, yeni yapılanan, gelişime açık bölgeler tercih edilebilir. Bu noktalar düşük maliyetle yüksek getiri sunacağından iyi bir fırsat olacaktır. Alınacak evin sahip olduğu özelliklerden ziyade, bulunduğu bölgeye değer kazandıracak bir projenin söz konusu olup olmadığı araştırılmalıdır.

-Kira bedeli ile karşılaştırma yapın.

Satın alıp kiraya vermek istediğiniz evin kaç senede kendisini amorti edebileceğini öğrenmek istiyorsanız, öncelikle ortalama kira bedelini öğrenmelisiniz. Evin satış bedelini, söz konusu kira bedeline böldüğünüzde, kaç ayda kendisini amorti edebileceğini kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

-Altyapı ve malzeme kalitesine dikkat edin.

Bir konut alırken belki de dikkat edilmesi gereken en önemli noktaların başında altyapısı gelir. Binanın nasıl bir arazi üzerinde konumlandığını, depreme dayanıklı olup olmadığını ve kullanılan malzemelerin kalitesini anlamak için inşaat işlerinde uzman birinden yardım alınmalıdır. Bu sayede seçim sürecinizi de hızlandırabilirsiniz.

-Daire ve binanın genel sorunlarını öğrenin.

Alacağınız konut yeni değilse, içerisinde oturan kişiden mutlaka detaylı bilgi edinilmelidir. Sadece konut için değil, apartman için de tesisattan rutubet durumuna, ısıtma sisteminden komşuluk ilişkilerine kadar detayları öğrenmek, doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca konut için yapacağınız masrafı da hesaba katmayı unutmamalısınız.

-Kira sözleşmesinin bitiş tarihini öğrenin.

Satın alacağınız ev dolu ise ev sahibinin evi ne zaman boşaltabileceğini öğrenmelisiniz. Eğer oturan kişi kiracıysa, bu kez de kira sözleşmesinin bitiş tarihini öğrenmeniz gerekecektir. Aldığınız konuta hemen yerleşmeyi planlıyorsanız, evin boşaltılma süreci de karar vermenizde etkili olabilir.

-Kredi alabileceğiniz miktarı önceden öğrenin.

Kredi kullanarak konut almayı planlıyorsanız, herhangi bir yerle görüşmeden önce bankadan alabileceğiniz kredi tutarını öğrenmelisiniz. Bu sayede alabileceğiniz kredi tutarına göre planlamanızı yapabilirsiniz. Ayrıca birkaç farklı bankadan alabileceğiniz kredi miktarını öğrenebilir, faiz oranlarını karşılaştırarak buna göre bir seçim de yapabilirsiniz.