Konut Kiralama Rehberi

Yaşantınızı sürdürmek için kiralayacağınız konut, sizi her bakımdan rahat ettirmelidir. İhtiyaçlarınıza uygun, beklentilerinize cevap verebilecek olan konutu kiralarken, yaşanabilecek problemlerin önüne geçmek adına konut kiralama rehberi hazırladık. Evinizi kiralamadan önce mutlaka okumalısınız.

Konut kiralamadan önce;

-Tapu kayıtlarını inceleyin.

Kiralamayı düşündüğünüz evde sorun yaşamamak için, kira sözleşmesini imzalayacak kişinin gerçekten evin sahibi olduğundan emin olmalısınız. Bunu tapuyu kontrol ederek yapabilirsiniz. Gayrimenkul alım, satım ve kiralama işlemlerinde vekil kişiler de kullanılabiliyor. Böyle bir durum söz konusu olduğunda da kira sözleşmesini imzalayacak olan kişinin, ev sahibinin yasal vekili olduğunu tespit etmeniz gerekecektir.

-Konutu görmeden sözleşmeyi imzalamayın.

Bir konutu kiralamaya karar verdiğinizde mutlaka sözleşmeyi imzalamadan önce görmelisiniz. Herhangi bir sahtekârlıkla karşı karşıya kalmamak için, fotoğraflarıyla yetinmeyip, direkt evi görmelisiniz. Aynı zamanda sözleşmede yer alan adres ile ev adresinin aynı olduğundan da emin olmak gerekir.

-Apartman yöneticisinden bilgi alın.

Kiralama sözleşmesini okumadan önce yapılması gerekenlerden biri de apartmanın yakıtı, genel giderleri, ısıtma sistemi, aidatı, hidroforu ve diğer konular hakkında yöneticiden bilgi almaktır. Apartman ya da site yöneticisi ile yapılan görüşme, kiralama konusunda kararınızı büyük ölçüde değiştirebilir.

-Nasıl teslim aldığınıza dikkat edin.

Kiraladığınız konutu iyice incelemeli ve nasıl teslim aldığınızı bilmelisiniz. Onarılması gereken noktalar varsa bu konuda ev sahibi ile görüşmeniz gerekecektir. Kendiniz için bir kontrol listesi hazırlayabilir, evin sıhhi tesisatından kilitlere kadar kontrol edebilirsiniz. Hasarları kayıt altına alır ve ev sahibine aktarırsanız, depozito konusunda problem yaşamazsınız. Konutta herhangi bir eksiklik varsa bunu da sözleşmede belirtmelisiniz.